<---

Визначення запасів продуктивної вологи ґрунту — основа майбутнього врожаю

Зима закінчилась, ідуть процеси відновлення весняної вегетації, і перед аграріями постала ціла низка весняно-польових робіт: необхідно побудувати стратегію та тактику проведення весняних заходів щодо посівів озимих культур (дози, терміни, способи внесення азотних добрив і засобів захисту) з урахуванням стану рослин.

Кліматичні зміни в останні роки все більш зазнають посилення, і недостатність ґрунтової вологи відчувається ще гостріше.

Кількість доступної вологи в ґрунті визначає врожайність будь-якої сільськогосподарської культури. Основні шляхи її надходження і накопичення — це осінньо-зимові  опади, які і визначають весняний запас вологи перед посівом.

Для сільськогосподарського виробництва основне значення має тільки та частина ґрунтової вологи, яка забезпечує формування врожаю культурних рослин, тобто перевищує вологість стійкого в’янення. Оскільки лише ця волога використовується для формування продуктивності сільськогосподарських рослин, її називають продуктивною вологою.

Вологість стійкого в’янення — це мінімальний запас вологи у ґрунті, при якому рослини залишаються зів’ялими до тих пір, поки не отримають воду. Така волога недоступна рослинам і вважається мертвим запасом. Вологість стійкого в’янення являє собою нижню межу діапазону вологості ґрунту, в якому можливий ріст рослин.

Оцінку умов водопостачання сільськогосподарських культур, які ростуть на різних ґрунтах, можна робити тільки за запасами продуктивної вологи.

Підрахунок запасів вологи на сільськогосподарських полях проводиться в міліметрах продуктивної вологи.

Вважається, що рослини забезпечені водою, якщо запас продуктивної вологи перевершує витрата її з ґрунту.

Для того, щоб прийняти правильні рішення щодо внесення підживлення необхідною кількістю азотних добрив, нам необхідно мати дані про кількість продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту.

Градації запасів продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту

Запаси вологи в метровому шарі, мм Градації
Менше 80 Погано
81-120 Недостатньо
121-140 Задовільно
141-160 Добре
161 та більше Відмінно

Як визначити запас продуктивної вологи в ґрунті?

Визначити запас продуктивної вологи можна шляхом відбору проб ґрунту та  проведення аналізу в агрохімічній лабораторії. Ґрунт відбирають за допомогою бура, поміщаючи у спеціальні ємності(бюкси), де за допомогою термостатно-вагового методу роблять висушування зразків при високих температурах. Основа цього методу полягає в різниці маси ґрунту до та після висушування. Цей метод є досить трудомісткий і потребує спеціального обладнання.

З останніх технологій, які не потребують визначення значень вологи лабораторними методами та дають можливість повсякденно контролювати рівень волого забезпечення на полях, є прилади компанії AFS AGRO FLOW SYSTEM GmbH(Німеччина) https://logger.agroflowsystem.com/ua/, яка представлена в Україні своєю дочірньою компанією та пропонує цілу лінійку приладів визначення вологості  ґрунту та інших показників.

Особливої уваги заслуговує прилад вимірювання вологості ґрунту M-SM5 PRO.

Цей портативний прилад дає змогу вимірювати вологість ґрунту за допомогою сенсора: треба просто занурити його в ґрунт, і завдяки скануванню за допомогою високочастотних хвиль, буде вимірюватися вологість ґрунту з кроком кожні 5 сантиметрів. Отримані дані виводяться на екран приладу та зберігаються в пам’яті приладу (близько 5000 замірів). Особливості приладу:

  • завдяки вбудованому тензометричному датчику при вимірюванні вологості прилад враховує також коефіціент ущільнення ґрунту, що особливо важливо для точності вимірів вологості.   
  • заміри можна продивитись на приладі у вигляді таблиці або графіку.
  • в приладі вбудований GPS модуль, який дозволяє фіксувати точку кожного заміру та робити прив’язку до конкретних полів.
  • через вбудований WIFI модуль заміри, які зберігаються на приладі, передаються на сервер, де вони надалі зберігаються.
  • Користувач (через свою веб сторінку), знаючи свій логін та пароль, може продивлятися свої дані, фільтрувати їх по даті замірів, по глибині заміру, порівнювати заміри, накопичувати аналітичні дані, робити звіти по замірам в розрізі фільтрів, експортувати дані в ексель, створювати контури полів для того, щоб прив’язати дані під конкретні поля чи під конкретну особу (агронома).
  • щоб не трапилось з приладом, передані на сервер дані будуть зберігатися на сервері і будуть доступні в будь-який момент.
  • якщо користувач використовує своє програмне забезпечення, і йому потрібні дані, щоб передавались в його програму, то це можливо налаштувати через передачу з сервера компанії в програму користувача за допомогою API. Агроном може продивитись, проаналізувати чи скачати дані замірів в ексель.

Особливістю приладу M-SM5 PRO є те, що він також може  проводити вимірювання рівня засоленості (електропровідності) ґрунту. Накопичення солей в ґрунті може відбуватися досить швидко, і якщо вчасно не помітити проблему, то можна упустити момент, коли ще є можливість щось виправити. Контролювати рівень вмісту солей в ґрунті  рекомендується як мінімум щорічно, а в зрошуваному землеробстві краще і 2-3 рази за сезон.  

Крім того, прилад M-SM5 PRO  дає можливість вимірювання температурe ґрунту, що досить актуально для прийняття рішень  щодо своєчасності посівів та обробітку ґрунту.

Про компанію:

ТОВ «Агро Флоу Систем» представляє на ринку України німецьку компанію AFS AGRO FLOW SYSTEM GmbH (Берлін). Компанія виробляє високоточне обладнання, яке вирішує основні проблеми, пов’язані з вологістю ґрунту, засоленістю та іншими параметрами.

ТОВ «Агро Флоу Систем» надає повну сервісну підтримку на території України. Прилади компанії AFS AGRO FLOW SYSTEM GmbH є сертифікованими на європейському ринку та надають точні и надійні результати замірів.

Телефон +38067 366 85 01, email: info@agroflowsystem.com